טראומה וחרדה

אירוע טראומתי הנו אירוע כלשהו בעל עוצמה והשפעה נרחבת בחיי האדם.  פוסט טראומה עשויה להתפתח לאחר חשיפה לאירוע או למצב גורם דחק (קצר מועד או ממושך) שטבעו מאיים באופן חריג והוא עלול לגרום למצוקה קיצונית. למשל, תאונה קשה (תאונת עבודה, תאונת דרכים), מלחמה או קרב, נוכחות במוות של אחרים, היות האדם קורבן לפשע, אונס, טרור ועוד.

 הסימפטומים כוללים באופן מלא או חלקי:  חוויות חודרניות בהן האדם חי מחדש את הטראומה ( דרך "פלאשבקים", סיוטי לילה או חלומות, הימנעות מכל דבר המזכיר את הטראומה( כגון אנשים, מקומות ופעילויות), חרדה רבה ודריכות מוגברת, חוויה של חוסר ביטחון בעולם, שינויים רגשיים ( כגון ניתוק או קהות רגשית, כעס, אשמה, בושה),  עצבנות, קשיי שינה ועוד.

השינויים שתוארו מובילים לפגיעה תפקודית מבחינה חברתית, תעסוקתית, זוגית ובעצם החיים משתנים באופן משמעותי.

טיפול והחלמה

ניתן לעזור לאנשים המתמודדים עם פוסט טראומה. החוויות הטראומטיות מקשות על התפקוד היומיומי, על איכות החיים והן מעוררות סבל רב. אין אפשרות למחוק את הזיכרונות הקשים אך ניתן להפחית את הסבל, להגביר את חווית השליטה, לשפר את איכות החיים ואת הכוחות ולהחזיר את התפקוד בתחומים השונים באופן הדרגתי. העיבוד של החוויות הטראומטיות חשוב, וניתן לעשות זאת דרך טיפול פסיכודינמי או/ו EMDR,  SEE FAR CBT ושיטות נוספות ממוקדות טראומה.